RSS Feed

Gyökérkezelés – Még kimondani is fájdalmas?

2023-12-03 by

Szponzorált tartalom

gyökérkezelés

gyökérkezelés

Életem egyik leghorrorisztikusabb megtapasztalásaként indult, és a végén sikersztori kerekedett ki belőle. Hogy vajon mi is volt ez? Ugye senki sem a gyökérkezelésre tippelne? Pedig ez a helyes megoldás.

A sztori eleje teljesen szokványos. Egyik napról a másikra iszonyúan fájni kezdett az egyik fogam. Rögtön be is jelentkeztem a fogorvoshoz. Amikor „kivártam” a szabad időpontot, és abban a bizonyos rettegett székben ültem, már nem is voltam benne biztos, hogy melyik fogam is fáj, mert már az egész bal oldalam összes foga fájt. Röntgent követően aztán fény derült a kis „romlott” kilétére. Én nagyon megörültem, hogy fülön csíptük, és félelem ide vagy oda, követeltem, hogy azonnal húzzuk ki, mert én már nem bírom elviselni azt a fájdalmat, amit okoz.

Ekkor a fogorvos elmosolyodott, és esküszöm úgy láttam, hogy még rám is kacsintott. Mit szólna, ha azt mondanám, hogy meg tudom menteni? – kérdezte. Az ki van zárva – válaszoltam. Van egy eljárás, a gyökérkezelés. Hát azzal megmaradhatna a foga. Mit szól hozzá? – kérdezte. Gyökérkezelés? Hát az kizárt – dadogtam.

Aztán addig, addig duruzsolt a fülembe, amíg kötélnek nem álltam. És hogy mi volt ebben a dologban a horrorisztikus? Hát, ahogy elővezette, vagyis közvetítette a dolgokat. Rögtön az elején ugyanis megmutatta, hogy milyen szerszámokat fog használni. Ismeri ezt? – kérdezte egy rémségre mutatva, mire én a fejemet ráztam. Hát, ez az úgynevezett idegtű – mondta, és harsány röhögésbe kezdett csinos asszisztensével egyetemben.

Ha szerencsésen is végződött a történetem, azért a közeljövőben igyekszem megválogatni, hogy hol végeztetek ilyen kezelést. A Fogorvos Budapest Fogászati Klinikának például adnék esélyt a gyökérkezelés elvégzésére.

Már körül is néztem a weboldalukon, és úgy érzem, egy kicsit „képbe kerültem” a gyökérkezeléssel kapcsolatban. Megtudtam, hogy a gyökérkezelés több lépcsőben zajlik. Első lépésként a fogat „megnyitják”, és kitisztítják. Ezután következhet a gyulladt, sérült gyökércsatornák és elhalt szövetek eltávolítása.

Logikus, hogy ha szöveteket távolítanak el a fogunkból, ott egy mesterséges lyuk keletkezik, amit valamivel pótolni kell, ki kell tölteni. Ez a kezelés elején még speciális gyógyszerekkel történik, majd, ha már egyáltalán nem jelentkeznek fájdalmak az adott helyen, akkor kerülhet sor a végleges megoldásra, magára a gyökértömésre. A gyökértömés anyaga kalciumból, vagy más, fertőzésnek ellenálló anyagból történhet.

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a gyökérkezelt, gyökértömött fogak – mivel már nem rendelkeznek érhálózattal, hiszen gyakorlatilag meg lettek szabadítva azoktól a szövetektől, melyek táplálták őket – ezért gyakorlatilag szinte olyanok, mint a műfogak. Mivel nem jutnak tápanyaghoz, idővel el is színeződnek.

Ezek után sokan jogosan tehetik fel a kérdést: akkor egyáltalán miért volt szükség a gyökérkezelésre? A válasz nem túl bonyolult. Egyrészt esztétikai szempontból – nem keletkezett egy üres lyuk a fogsorunkban. Másrészről pedig, még ha rágó funkciójukat pár évig tudják csak betölteni ezek a gyökérkezelt fogak, de akkor is időt nyertünk azzal, hogy nem húzattuk ki, nem volt szükség koronára, sem új fog beültetésére, kvázi nem kellett egészséges fogakat is megbolygatni.

A gyökérkezeléssel tehát mindenképpen jót teszünk a fogunkkal és önmagunkkal. Nem mellesleg ez a kezelés lehet az élő bizonyítéka annak, hogy fogorvosunk valóban a szívén viseli fogaink sorsát, hisz ez a kezelés egy hosszadalmas, mondhatni „pepecs” munka. És a végén talán minket is jobban ráébreszt arra, hogy a fogaink valóságos kincsek, amikre nemcsak a külsőnk, az egészségünk, de még pénztárcánk védelmében is érdemes vigyázni.